Kako treba da se hrane oboleli od dijabetesa?

Način ishrane kod dijabetičara ne traži ogromna odricanja, glad ni stroge režime u ishrani koji će da iscrpljuju organizam.

Ne postoji određena stroga ishrana za dijabetičare, već je nužna samo preraspodela određenih namirnica po količini i vrsti. Organizam treba da bude snabdeven optimalnim unosom svih hranljivih materija, ugljenih hidrata, proteina, masti, vitamina, minerala i vode. Dijabetičari treba da jedu češće - pet do šest pravilno raspoređenih obroka. Nesumnjivo veliki značaj u ishrani imaju složeni ugljeni hidrati, odnosno dijetna vlakna jer značajno pomažu u regulaciji šećerne bolesti.

 

Iz kojih namirnica se najbolje dobijaju dijetna vlakna i zašto su toliko važna u ishrani dijabetičara?

Vezivanjem vode, dijetna vlakna bubre stvarajući zaštitnu mrežu koja smanjuje upijanje masti, belančevina i šećera iz creva. Tako se snižava nivo šećera u krvi, odnosno nema velikih skokova šećera posle obroka. Dijabetičari treba da jedu proju, raženi i crni hleb, kao i peciva od integralnog brašna, a da izbegavaju proizvode od belog brašna. Zatim, da jedu voće sa korom, jer, recimo, neoljuštena jabuka ima dva i po puta više dijetnih vlakana od oljuštene. Mnogi ne znaju ni da u korenu kupusa ima više dijetnih vlakana nego u listu, a osim boranije i graška, pacijenti mogu povremeno da jedu čorbast, ne mnogo gust, beli pasulj uz nemasno meso i bez jake zaprške.

Stariji dijabetičari često pate od poremećaja pražnjenja creva. Kako da reše taj problem?

Mogu, na primer, jednu užinu da zamene obrokom od ovsenih pahuljica i kiselog mleka. Takođe, pomaže i kompot od jabuka, suvih šljiva i smokava, a zatvor se sprečava i ako se jednom sedmično jede kačamak. Povremeno, u jelovnik mogu da ubace i kuvani mladi kukuruz ili kuvanu pšenicu.

Šta je sa jajima i mesom u ishrani?

Sedmično mogu da pojedu dva kokošija jajeta, kuvana, poširana, u čorbama, musakama, pitama. Kajgana može, ali ako odstrane jedno žumance, dok su pržena dozvoljena ako se ukloni masnoća. To važi i za meso, a preporučuju se goveđe, teleće, jagnjeće i meso od peradi. Sa piletine treba odstraniti kožicu i masnoće. Najmanje dva puta sedmično dijabetičari treba da jedu ribu, najbolje oslić i skušu jer imaju malo masnoća, a preporučuje se i rečni šaran, do kilograma, jer je posniji od krupnijih primeraka.

Koje napitke mogu da piju?

Preporuka je limunadu, paradajz sok, sok od pomorandže ili grejpfruta. Kisela voda je možda najprikladnije piće, a dozvoljeni su i kafa, čaj ili kakao bez dodatka šećera.

Smeju li dijabetičari da jedu med?

Smeju, ali oprezno. Med remeti dobru regulaciju šećera u krvi, pa ga treba uzimati samo ako je šećerna bolest dobro regulisana. Najbolje je uzimati svetlije medove kao što je bagremov, jer sadrže više fruktoze od glukoze, pa imaju manji glikemijski indeks od drugih vrsta meda.