Da li "pravilo pet sekundi" zaista važi?

Ukoliko ste kao dete ispitivali moć gravitacije ispuštajući zalogaje mrske hrane, onda znate kako u tim slučajevima postupa prava majka-ratnica: munjevito podiže parče hranu s poda (komad voća, karfiol, meso), snažno dune u njegovom pravcu i za tren oka, ono čega ste pokušali da se rešite je ponovo u vašim ustima.

U drugoj fazi, naučeni postupak ste primenjivali sami, u slučaju da vam iz ruke ispadne omiljeni keks ili parče čokolade: reaguj brzo, podigni s poda, duni i progutaj.

U trećoj fazi ste primetili da ovaj postupak već zna čitav svet i da čak ima i ime: „pravilo pet sekundi“. A pomenuto pravilo kaže: „Hrana će ostati bakteriološki ispravna ukoliko na zemlji (podu)ne provede više od pet sekundi.“  Autor ove „zakonitosti“ nije poznat, ali je ona svakako postala poznata i veoma raširena u popularnoj kulturi, naročito među konobarima.

Ali, da li se radi samo o urbanom mitu ili u svemu ovome ima neke istine? Da li je pravilo pet sekundi zaista „pravilo“ ili samo „mit“?

hranaNapodu

Među prvima su stvar ispitali MythBustersi, u eksperimentu koji je pokazao da vaš ispušteni kolačić za manje od  JEDNE SEKUNDE može da postane nosilac mnoštva bakterija.

U drugom testu, dr Cutler, mikrobiolog na Univerzitetu London, izmerio je prisustvo ešerihije koli u hrani koja je provela nula, pet ili deset sekundi na podu. „Pravilo pet sekundi ima vrlo malo uticaja na količinu bakterije koju hrana pokupi sa jako zagađene površine“, zaključio je. Dakle,  bez obzira koliko hrana provede na podu, svaki njen zalogaj će biti značajno „obogaćen“ bakterijama.

Drugi faktor koji doprinosi količini bakterija koju „ispuštena“ hrana može da pokupi je odnos vlažno-suvo, pri čemu se misli kako na hranu, tako i na pod odnosno površinu na koju je ispuštamo. Drugim rečima, ukoliko suvi komad hrane (npr keks) padne na suvi pod, šanse od trovanja salmonelom se umanjuju, jer većina patogenih bakterija ne može da živi bez vlage. Sa druge strane, ukoliko vam sočna jagoda ispadne na kuhinjsku površinu na kojoj buja salmonela, šanse da se razbolite se dramatično uvećavaju. Ostale kombinacije vlažno-suvo nalaze se između ove dve krajnosti.

U svakom slučaju, svi istraživači se slažu u jednom: ukoliko niste sigurni u ispravnost ispuštenog zalogaja, nemojte ga ni jesti!