Zdravlje koje nam priroda daje

Da li ste znali da su maslačak, maslina, borovnica, bosiljak, bršljen, čičak, crni čaj, gavež ili naprimer hmelj vrlo zdrave biljke čiji Vam listovi,plodovi ili koreni mogu zdravstveno pomoći?

Maslačak list

Sadrži gorke materije, triterpene i fitosterine. Pospešuje razmenu materija, reguliše lučenje žuči, deluje diuretično (pospešuje izlučivanje tečnosti). Pomaže kod stomačnih tegoba, kod tegoba sa žuči i jetrom, kod bolesti gde je potrebno podstaći razmenu materija (greške u metabolizmu, redukcione dijete).


Maslina - list

Sadrži oleuropein i nekoliko flavonoide. Povoljno deluje na visoki krvni pritisak. U "narodnoj medicini" preporučuje se za snižavanje šećera u krvi. Novija istraživanja govore u prilog antivirusnom i antibakterijskom učinku lista masline te stimulišućem učinku na vlastite odbrambene snage.


Borovica - plod

Sadrži eterično ulje, flavonoide i tanine. Deluje karminativno (uklanja nadutost), potiče tek i izlučivanje tečnosti iz organizma (diuretik). Pomaže kod stomačnih tegoba. Koristi se za ispiranje mokraćnih puteva kod upala, peska i kamena. Ne treba se primenjivati tokom trudnoće.


Bosiljak - biljka

Sadrži eterično ulje, nešto gorkih materija i flavonoida. Koristi se kao začin. Deluje smirujuće i olakšava probavne smetnje (stomahik, karminativ), olakšava varenje, uklanja nadutost.


Bršljen - list

Sadrži saponine koji deluju ekspektorantno (podstiču iskašljavanje) i spazmolitično (opuštaju grčevito stezanje) .Primenjuje se samo u obliku gotovih, standardizovanih preparata. Kao kupka pomaže kod reumatskih tegoba.


Brusnica - list

Sadrži glikozid arbutin i treslovine. Snižava mokraćnu kiselinu u krvi te tako pomaže kod gihta i reume. Jako dobro deluje kod upala mokraćnih puteva. U "narodnoj medicini" koristi se i kod želudačnih smetnji.
Preporučuje se piti tri šoljice dnevno najduže kroz 3 nedelje, zatim napraviti pauzu.


Čičak - koren

Sadrži inulin, eterična i masna ulja, gorke materije.Pospešuje izlučivanje mokraće i znoja te se upotrebljava za čišćenje organizma od toksina, kod alergijskih bolesti i kod stomačnih tegoba. Kao kupke kod kožnih bolesti, pospešuje rast kose i jača koren kose.


Crni čaj - fermentisani listovi

Sadrži flavonoide, treslovine, hlapiva ulja, kofein. Koristi se za osveženje, pomaže kod lakših dijareja.


Gavez - koren

Sadrži alantoin, tanine, sluzi i pirolizidinske alkaloide. Pospešuje granulaciju i stvaranje kalusa, deluje protivupalno (antiflogistično). Pomaže kod iščašenja, uganuća, preloma i podliva krvi. Primenjuje se kao oblog. Ne preporučuje se primena duža od 6 nedelja godišnje, niti tokom trudnoće.


Hmelj - češerići

Sadrži gorke materije (humulon, lupulon), eterična ulja. Deluje umirujuće, uspavljujuće. Daje se kod poremećaja spavanja, pomaže u stanjima straha i nemira.