TAJNA VEZA ANANASA, CELERA I VAGINE

Neprijatan vaginalni miris je nešto što mnoge žene osećaju kao njihovu „mračnu“ tajnu o kojoj nerado govore.  Pokušaćemo da odgovorimo na najčešća pitanja koja vas muče ali se ne usuđujete da ih postavite.

 Žena proverava miris vagine

Da li je normalno da se moja vagina „oseća“?

Mnoge žene smatraju da je postojanje vaginalnog mirisa znak da nešto nije u redu. Zapravo, svaka žena ima jedinstveni vaginalni miris i ukoliko je stanje u organizmu normalno i bez infekcije, ovaj blagi mošusni miris je potpuno normalan.  Sem toga, miris vagine može da deluje kao jak afrodizijak na muškarce i jedan je od elemenata vaše seksualne privlačnosti.  Naravno, miris je različit od žene do žene, pošto njegov kvalitet određuje mnogo faktora.

 

Hoće li moja vagina mirisati lepše ako jedem više ananasa?

Vaše navike u ishrani određuju kvalitet vašeg vaginalnog mirisa (i ukusa). Na primer, meso, mleko, beli luk i začini mogu da pojačaju intenzitet ovog mirisa. Ima mišljenja da će unos određenog voća i povrća učiniti da vaša vagina „miriše bolje“.  Ananas i celer se često pominju kao hrana koja popravlja vaginalni miris i ukus.  Međutim, ne postoje ozbiljne studije na ovu temu pa vam ostaje da sami pokušate i utvrdite koja hrana popravlja miris vaše vagine a koja ga „kvari“.

 

Ne prikrivajte miris vaše vagine

Žene uglavnom pokušavaju da prikriju ovaj prirodni miris raznim kozmetičkim preparatima. Ukoliko ste zdravi, vaginalni dezodoransi i slični preparati vam nisu potrebni. Ako vam se čini da je vaš miris postao drugačiji ili neprijatan, radije posetite lekara nego da ga prikrivate kozmetikom. Promena u mirisu može da bude znak neke infekcije u organizmu.

 

Održavanje higijene

Sama vagina nema miris a, s druge strane, ima sposobnost da samu sebe čisti prilično efektno. Sekreti koje ona proizvodi upravo služe pročišćavanju i sprečavanju razvoja bakterija. Vaginalno tuširanje (douche) koje je masovno praktikovano do pre nekoliko godina (i podržavano od kozmetičke industrije posebnim preparatima) zapravo može da bude veoma štetno jer remeti prirodnu ph izbalansiranost i dovodi do rizika od infekcije. Blagi sapun i voda je sve što vam je potrebno da biste vaginu održavali čistom.

 

Vaginalni miris tokom trudnoće

Čest je slučaj da partner primeti da je vaginalni miris partnerke tokom trudnoće postao „snažniji“. Uzrok su hormonalne promene kroz koje prolazi organizam žene tokom trudnoće a koje pojačavaju vaginalnu sekreciju. Ovo je normalan proces, ali isto tako može da bude znak gljivične infekcije koje su takođe česte tokom trudnoće. Ukoliko postoje dodatni znaci infekcije, poput osećaja peckanja, svraba i sl, obavezno se javite lekaru.

 

Kad vagina zamiriše na ribu

Ako ste primetili da vaš vaginalni miris neobično podseća na miris ribe, to bi mogao da bude znak bakterijske vaginoze, a ona spada u polne bolesti koja može da izazove seriju komplikacija i koja zahteva ozbiljan tretman. Ukoliko se ovo desi, bez oklevanja se javite vašem ginekologu.

 

Kako donji veš utiče na vaginalni miris

Bez obzira na to koliko vam određeni veš deluje „seksi“, obratite pažnju na činjenicu da on može da izazove veliku promenu u vaginalnom mirisu. Tesan sintetički donji veš čini da koža oko vaginalnog predela ne može da „diše“ formirajući tako toplu i vlažnu sredinu pogodnu za razvoj bakterija a ovo, videli smo, vodi bakterijskoj vaginozi ili gljivičnim infekcijama. Nosite pamučni veš koji će omogućiti izvesno strujanje vazduha a time obezbediti osećaj svežine intimnim delovima tela.  Takođe vam preporučujemo da, kada ste u prilici, spavate bez donjeg veša.

 

Suzbijanje menstrualnog mirisa

Normalno je da se miris oseća tokom menstruacije: ovo ćete primetiti kada menjate uložak ili se tuširate. Međutim, u nekim slučajevima, ovaj miris može da postane izuzetno jak -  to se najčešće dešava kada je krv u dužem kontaktu sa vazduhom. Menjanje uložaka češće, na svaka tri ili četiri sata, trebalo bi da pomogne u redukovanju mirisa. Pokušajte i sa češćim tuširanjem, kako biste uklonili menstrualne tečnosti. Ukoliko želite da mensturalni miris bude još manje primetan, pokušajte sa pamučnim ulošcima ili menstrualnom čašicom.

 

Testirajte se na infekcije

Ako primetite da je vaš vaginalni miris bitno drugačiji, to može da bude znak infekcije poput trihomonijaze (nju uzrokuje protozoa trihomonas  vaginalis i otkriva se laboratorijskim testovima na uzorku tečnosti iz vagine ili uretre). Ova infekcija se uspešno leči i kada je jednom pobedite, rešićete se neprijatnog vaginalnog mirisa.

 

Nikada ne zaslađujte vašu vaginu

Dopada vam se ideja da vaš partner tokom predigre vaše telo „iskombinuje“ sa slatkišima poput šlaga, čokolade, meda i sladoleda? Ne preporučujemo, posebno ukoliko ste podložni infekcijama! Osim vas i vašeg partnera, u šećeru takođe uživaju i bakterije. Ovo će vas skoro sasvim sigurno dovesti do gljivične infekcije a od nje do neprijatnog vaginalnog mirisa je jedan korak.