Bolan seks za žene

U ovom članku govorićemo o tome:

  • Šta izaziva bolne seksulane odnose kod  žena ?
  • Kako bolni seksualni odnosi kod  žena mogu  biti tretirani ?

 

Bol prilikom seksualnog odnosa - dispareunija , može izazvati probleme u vezi . Pored fizički bolnog seksa, postoji mogućnost i negativnih emocionalnih efekata . Dakle, problem treba rešavati čim se on pojavi.

 

Šta izaziva bolne seksulane odnose kod žena ?

U mnogim slučajevima , žena može doživeti bolno seksualno iskustvo  ukoliko nema dovoljne prirodne vlažnosti vagine. Kada se to desi , bol može da se reši tako što se žena opusti ,  poveća se trajanje predigre ili ako par koristi seksualne lubrikante .

U nekim slučajevima , žena može doživeti bolno seksulano iskustvo  ako je neki od sledećih problema prisutan:

  • Vaginismus. Ovo je veoma uobičajeno stanje. To uključuje nekontrolisan spazam  vaginalnih mišića kod žena, uglavnom izazvan strahom da će biti povređene.
  • Vaginalne infekcije. Ova  pojava je  česta i uključuje gljivične  infekcije.
  • Problemi  grlića materice. U ovom slučaju, penis može dosegnuti grlić materice u maksimalnoj penetraciji. Dakle, problemi  grlića materice (kao što su infekcije) mogu izazvati bol prilikom dubokog prodiranja.
  • Problemi  materice. Ovi problemi mogu uključivati fibroze koje mogu da izazovu  bol prilikom odnosa.
  • Endometrioza. To je stanje u kojem tkivo koje oblaže matericu raste izvan materice.
  • Problemi  jajnika. Problemi mogu uključivati ciste na jajnicima.
  • Pelvična inflamatorna bolest (PID). Sa PID, tkiva  postaju veoma upaljena i pritisak prilkom odnosa izaziva  bol.
  • Vanmaterična trudnoća. Ovo je trudnoća u kojoj se oplođena jajna ćelija razvija izvan materice.
  • Menopauza. Sa menopauzom, vaginalna postava može da izgubi svoju normalnu vlažnost i postaje suva.
  • Seksulani odnos prerano nakon  operacije ili porođaja.
  • Polno prenosive bolesti. One mogu da uključuju kondilome, herpes, ranice ili druge infekcije.
  • Povreda vulve ili vagine. Ove povrede mogu da se pojave zbog cepanja tkiva prilikom porođaja ili od posekotine (epiziotomije) kože koja se desila u oblasti između  vagine i anusa tokom porođaja.

 

Kako bolni seksualni odnosi  kod žena mogu  biti tretirani?

 

Neki tretmani za bolne seksualne odnose kod žena ne zahtevaju medicinski tretman. Na primer, bolan seks nakon trudnoće može biti uzrokovan time što je došlo do odnosa  u privh šest nedelja nakon porođaja. Pobrinite  se da je prilikom odnosa uvek prisutna nežnost i strpljenje. U slučajevima u kojima postoji vaginalna suvoća ili nedostatak prirodne vlažnosti  probajte lubrikante na bazi vode.

Neki problemi   bolnih seksualnih odnosa kod žena zahtevaju  posetu doktoru. Ako je vaginalna suvoća nastupila  zbog menopauze, porazgovarajte sa doktorom o estrogenskim kremama  ili drugim lekovima koje vam mogu prepisati . Ostali uzroci bolnog odnosa mogu takođe zahtevati  lekove.

Za slučajeve seksualnog bola u kojima ne postoji osnovni medicinski razlog, seksualna terapija može biti od pomoći. Neki pojedinci će možda morati da reše pitanja kao što su osećaji krivice, unutrašnje sukobe a u vezi sa  seksalnim odnosom, ili eventualna loša osećanja prilikom seksualnih odnosa, takođe česte su i neke traume iz prošlosti.

Pozovite doktora ako postoje simptomi kao što su krvarenje, polne lezije, neredovne menstruacije, povećan vaginalni secret kojima ima neprirodan miris ili nevoljan vaginalni spazam. Takođe sa vašim doktorom razgovarajte kako bi vas uputio na  stručnjaka iz oblasti  seksulanog savetovanja  ukoliko postoje drugi problemi koje je potrebno rešiti.